تاریخ : جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ Friday, 27 May , 2022
1

انتقاد از عدم همکاری برخی کشورهای غربی برای استرداد مفسدان اقتصاد

  • کد خبر : 1772
  • 17 آذر 1400 - 22:02
انتقاد از عدم همکاری برخی کشورهای غربی برای استرداد مفسدان اقتصاد

به گزارش فارس پرس، الکساندر فدولوف نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد UNODC پیش از ظهر امروز چهارشنبه (۱۷ آذرماه) با حضور در سازمان بازرسی کل کشور با دکتر خدائیان دیدار و گفت‌وگو کرد. رئیس سازمان بازرسی کل کشور در این دیدار با بیان اینکه سازمان بازرسی طبق قانون […]

به گزارش فارس پرس، الکساندر فدولوف نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد UNODC پیش از ظهر امروز چهارشنبه (۱۷ آذرماه) با حضور در سازمان بازرسی کل کشور با دکتر خدائیان دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در این دیدار با بیان اینکه سازمان بازرسی طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین را بر عهده دارد، از این سازمان به‌عنوان مهم‌ترین دستگاه نظارتی کشور یاد کرد.

وی با اشاره به اینکه سازمان بازرسی با هرگونه سو جریان برخورد می‌کند، افزود: سو جریان ممکن است به‌صورت ارتکاب اعمال مجرمانه و مفاسدی مانند اختلاس، ارتشاء یا پول‌شویی باشد که مبارزه با این اعمال در صلاحیت سازمان بازرسی است.

خدائیان با تأکید بر اینکه سازمان بازرسی با کمک کشورهای دیگر اقدامات مؤثری در مبارزه با مفاسد داشته است، تصریح کرد: ایجاد مرکز همکاری‌های منطقه‌ای مبارزه با فساد نهادهای نظارتی آمبودزمانی کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی یا اکو از ابتکارات این سازمان به شمار می‌رود که مقر آن در تهران است و این مرکز تاکنون ۴ اجلاس در سطح رؤسای دستگاه‌های آمبودزمانی در ایران، تاجیکستان، آذربایجان و اخیراً ازبکستان برگزار کرده است.

نایب رئیس انجمن آمبودزمان های کشورهای اسلامی با اشاره به انعقاد ۱۲ تفاهم‌نامه آمبودزمانی با کشورهای منطقه از سوی سازمان بازرسی کل کشور، افزود: سازمان بازرسی متولی آکادمی آمبودزمانی آسیایی است که مجدانه پیگیر برگزاری دوره‌های آموزشی برای کارشناسان آمبودزمانی کشورها است و اکنون با توجه به همه‌گیری کرونا، این دوره‌ها به‌صورت آنلاین و برخط برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی با همکاری انجمن آمبودزمانی کشورهای اسلامی، ادامه داد: در سال جاری با همکاری انجمن آمبودزمانی کشورهای اسلامی به‌خصوص کشور ترکیه، پاکستان، آذربایجان و مراکش ۵ دوره آموزشی برای کارشناسان و مدیران دستگاه‌های آمبودزمانی و اعضای هیأت مدیره برگزار و این همکاری در سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت.

خدائیان تصریح کرد: سازمان بازرسی از همکاری دفتر سازمان ملل متحد برای مقابله با مواد مخدر و جرم در راستای فعالیت‌های ضد فساد و آمبودزمانی و مبتنی بر برنامه‌ها و پروژه‌های هدفمند با اعتنا به همکاری وزارت امور خارجه استقبال می‌کند و آمادگی لازم را برای مشارکت در انجام برنامه‌های ضد فساد دارد.

نایب رئیس انجمن آمبودزمان های کشورهای اسلامی با تأکید بر اینکه از سازمان‌های بین‌المللی انتظار است تا با جرایم موضوع کنوانسیون مبارزه با فساد یعنی جرایم مفاسد اقتصادی، برخورد سیاسی نداشته باشند، گفت: همچنین این سازمان‌ها باید در چارچوب کنوانسیون مریدا (کنوانسیون جهانی مبارزه علیه فساد) با کشور ایران و سازمان بازرسی کل کشور همکاری‌های لازم را داشته باشند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با گلایه از برخی کشورهای غربی که پناهگاهی برای متهمان فراری هستند، لزوم همکاری در چارچوب کنوانسیون مبارزه با فساد برای استرداد این افراد به کشور ایران را امری ضروری و مورد انتظار عنوان کرد.

خدائیان با اشاره به اینکه برخی کشورها در استرداد مفسدان اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران همکاری ندارند، بیان داشت: انتظار است دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، همکاری و پیگیری لازم را در این خصوص داشته باشد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: از بدو انقلاب اسلامی ایران، برخی از سران طاغوت سرمایه زیادی از کشور ایران به غارت برده و در بانک‌های کشور غربی سپرده‌گذاری کردند؛ اما متأسفانه تاکنون این اموال که متعلق به مردم است به کشور مسترد نشده است.

وی یکی از بخش‌های کنوانسیون مبارزه با فساد را معاضدت قضائی کشورها دانست و خطاب به نماینده کشوری UNODC ، گفت: کمک کنید تا معاضدت قضائی در جهت شناسایی اموال نامشروع، دستگیری مجرمین فراری، انجام تحقیقات و نهایتاً استرداد آن‌ها به کشور صورت گیرد.

نایب رئیس انجمن آمبودزمان‌های کشورهای اسلامی با تأکید بر برخورد جدی کشور ایران با هرگونه فساد در بخش‌های دولتی و خصوصی، از رفتار دوگانه و متناقض سازمان شفافیت بین‌الملل در تعیین رتبه ایران انتقاد و تأکید کرد که کشور ایران تحمل هیچ‌گونه فسادی را ندارد و در مبارزه با مفاسد مخفی‌کاری ندارد؛ اما رتبه برخی کشورها که دارای مفاسد اداری هستند ولی مخفی کاری می‌کنند بالاتر از ایران در نظر گرفته می‌شود.

خدائیان خواستار انعکاس واقعیت‌ها در این زمینه به سازمان‌های بین‌المللی شد و آمادگی سازمان بازرسی کل کشور برای هرگونه همکاری با UNODC در چارچوب کنوانسیون مبارزه با فساد را اعلام کرد.

اعلام حمایت نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل از دیپلماسی قضائی

الکساندر فدولوف هم در این دیدار ضمن تقدیر از همکاری سازمان بازرسی با نماینده کشوری دفتر سازمان ملل متحد به‌منظور مقابله با مواد مخدر و جرم، نسبت به ادامه این همکاری‌ها ابراز امیدواری کرد.

نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد با اشاره به احساس مثبت از همکاری با سازمان بازرسی در زمینه اقدامات ضد فساد دولتی، گفت: در پایان سال قرار است یک بازبینی در برنامه مشارکت کشوری انجام شود و چرخه جدیدی از این برنامه را خواهیم داشت تا تمرکز بر برنامه جانبی، عدالت کیفری و مقابله با فساد صورت گیرد.

وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آنلاین برای ارتقای مهارت‌های کشورها در زمینه مبارزه با فساد، حمایت دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد از دیپلماسی قضائی را اعلام کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

لینک کوتاه : https://farspress.com/?p=1772
  • ارسال توسط :
  • 57 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای انتقاد از عدم همکاری برخی کشورهای غربی برای استرداد مفسدان اقتصاد بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.