تاریخ : جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ Friday, 27 May , 2022
2

بازدید میدانی زاکانی از منطقه۲/ ظرفیت قانونی برای شورایاری‌ ها

  • کد خبر : 2761
  • 02 دی 1400 - 22:02
بازدید میدانی زاکانی از منطقه۲/ ظرفیت قانونی برای شورایاری‌ ها

به گزارش فارس پرس، شهردار تهران در ششمین برنامه از سلسله بازدیدهای هفتگی خود از مناطق پایتخت، امروز ۵ شنبه دوم دی ماه برای بررسی آخرین وضعیت طرح‌ها و پروژه‌های فرهنگی، عمرانی و به منظور بهبود سطح زندگی شهروندان به منطقه ۲ رفت. زاکانی پس از بررسی وضعیت مرکز بازیافت حبیب اللهی به روددره فرحزاد […]

به گزارش فارس پرس، شهردار تهران در ششمین برنامه از سلسله بازدیدهای هفتگی خود از مناطق پایتخت، امروز ۵ شنبه دوم دی ماه برای بررسی آخرین وضعیت طرح‌ها و پروژه‌های فرهنگی، عمرانی و به منظور بهبود سطح زندگی شهروندان به منطقه ۲ رفت.

زاکانی پس از بررسی وضعیت مرکز بازیافت حبیب اللهی به روددره فرحزاد رفت تا وضعیت این نقطه را برای ساماندهی و اجرای طرح ژینایی در آن بررسی کند.
طی هفته‌های گذشته جلساتی برای ساماندهی روددره فرحزاد و رفع آسیب‌های اجتماعی آن در شهرداری تهران برگزار شده است.

بازدید از اسلام آباد (روددره اوین- درکه)

شهردار تهران پس از بازدید از روددره فرحزاد به محله اسلام آباد در منطقه ۲ رفت. آسیب‌های اجتماعی، زمین‌های خالی و بلا صاحب، ساخت و سازهای غیر مجاز و جلوگیری از آن و تعیین کاربری‌ها در این محله و ساماندهی روددره اوین- درکه از موضوعاتی بود که زاکانی درباره آن با شهردار منطقه ۲ تبادل نظر کرد.

شهردار پایتخت در نشست هم اندیشی با نخبگان منطقه ۲ گفت: امروز حدود ۳ ماه و ۲۰ روز است که در خدمت مردم تهران هستیم. در ۴۲ سال گذشته برای تهران زحمات زیادی کشیده شد اما آنچه در تهران مشاهده می‌شود زیبنده مردم این شهر نیست و نیازمند کار جدی و همگانی به منظور متحول کردن روح و کالبد شهر هستیم.

زاکانی با بیان اینکه مفتخر هستیم که در منطقه ۲ هستیم، افزود: منطقه ۲ منطقه آیت الله مهدوی کنی است که تلاش و کوشش او به عنوان یک اندیشمند باعث تأسیس دانشگاهی شد که بخش زیادی از مدیران و اندیشمندان کشور را پرورش داد.

ایجاد تحول در پایتخت با کمک مردم و استعانت از درگاه الهی

شهردار تهران با بیان اینکه در تهران نیازمند تحول هستیم، افزود: برای این کار لازم است با کمک مردم و در کنار آنها و تکیه بر اعتقاد الهی، توسل به ائمه و معصومین و انبیا پیش برویم.

او اضافه کرد: البته این شهر ظرفیت‌های زیادی برای تحول در درونش دارد. در همین راستا ابتدا به دنبال تحول در خود شهرداری هستیم تا یک مسیر جدید را با قواعدی خاص شروع کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه باید تلاش مان را در جهت خدمت بی منت به مردم قرار دهیم و برای مردم کارسازی کنیم، اظهارکرد: ده‌ها سال است که مجموعه اسلام آباد یا فرحزاد از مشکلات رنج می‌برند، باید ظرفیت‌هایی به کار ببریم تا گره از زندگی مردم باز کنیم. همانطور که پیش از این اشاره کردم ما نباید زمین‌های مردم را بخریم بلکه باید طرح‌هایی را بگذاریم که آنها بعد از یک تا دو سال صاحب خانه شوند. اینها تصمیماتی است که در حال اتخاذ است تا رویه‌های نامناسب را در این حوزه تغییر دهیم.

باید امکاناتمان را در اختیار مردم قرار دهیم

زاکانی یادآور شد: ما می‌خواهیم محور کار را مردم و به ویژه نخبگان قرار دهیم. باید امکاناتمان را در اختیار مردم قرار دهیم تا ظرفیت‌هایشان بارور شود. شهرداری نسبت به مجموعه‌هایش نگاه اقتصادی ندارد و این رویه را گم کردن امکانات شهر می‌دانیم.

او با اشاره به اینکه امیر کبیر در ۳ سال کارهای بزرگی انجام داد تاکید کرد: امیرکبیرهای زیادی در این شهر وجود دارند که باید ظرفیت‌های آنها شناسایی شود. باید مردم را میدان دار کنیم و امکاناتمان را در اختیارشان قرار دهیم. زیرا در سایه استعدادهای مردم می‌توانیم هویت‌های شهر را خلق کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه تعلق مکانی بسیار مهم است و تهران به جز پایتخت بودن هویت دومی ندارد، گفت: تهران باید در سبک زندگی، ورزش، علم، هنر، ادبیات، فرهنگ و زیست بومی یک الگو، افتخار و فرهنگ باشد. بنابراین تلاش می‌کنیم که مردم خالق هویت ممتازی باشند.

ایجاد الگوی مناسب توسط مردم بر محور نخبگان با استفاده از اهل علم

زاکانی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات شهر آسیب‌های اجتماعی است، ادامه داد: ما به الگویی می‌اندیشیم که باید با استفاده از اهل علم و دانش توسط مردم بر محور نخبگان ساخته شود. اگر ترافیک و آلودگی هوا شهروندان را آزار می‌دهد باید ظرفیت‌هایی را در تهران فعال کنیم که به جای تکمیل مترو تهران تا سال ۱۴۲۰ ظرف ۵ تا ۶ سال مترو را تکمیل کنیم تا ۱۰ میلیون سفر زیر زمینی داشته باشیم و با هوشمند سازی سفر را در شهر کاهش و با پیاده روسازی و سایر شرایط به کاهش آلودگی کمک کنیم تا شهر زیست پذیرتری داشته باشیم.

او افزود: نیاز شهرداری به مردم مانند نیاز ماهی به آب است. باید ماحصل کارهایمان این افتخار باشد که در خدمت مردم باشیم. شهرداری به عنوان کانون نوکری مردم و نوکری انقلابی است و باید کاری کنیم که سراپا در مسیر خدمت به مردم قرار گیرد.

شهردار تهران با بیان اینکه به دلیل کرونا و توصیه وزارت بهداشت از حضور در مسجد و دیدار با شهروندان در این مراسم محروم شدیم، گفت: بابت لغو شدن این مراسم برای حضور در منطقه عذر می‌خواهم.

وی با تاکید بر اینکه هر دورانی با یک چشم بر هم زدن به پایان می‌رسد، ادامه داد: باید از فرصت خدمت بهترین استفاده را در جهت رفاه مردم ببریم و ظرفیتی برای کل تیم که ملت ایران است خلق کنیم.

زاکانی گفت: این منطقه محور سلامت و گردشگری را به خود اختصاص داده است و از زیر ساخت‌ها و طبیعت خوبی برخوردار است. امیدواریم برای منطقه ۲ هم به یک جمع بندی جدی برسیم چرا که امکان و اقتضای کارهای بزرگ در منطقه فراهم است.

در تلاشیم شورایاری‌ها ظرفیت قانونی یابند

او افزود: در رابطه با شورایاری‌ها در تلاش هستیم که شورایاری منشأ قانونی پیدا کند. در حال حاضر اما دیوان عدالت حکم کرده که امکانی در اختیارشان نگذاریم و تصمیم گرفتیم تا موقعی که منشأ قانونی پیدا نکرده یک مجمع نخبگان شکل دهیم که بخش زیادی از آن شورایارها هستند. این مجمع اولاً تصمیم سازی و ایده پردازی و نظارت را به عنوان بازوی کمکی شهرداری انجام می‌دهد و ثانیاً برای محله‌ها تصمیم‌های مفید اتخاذ می‌کند. معتقدیم باید ظرفیت مسجد، مدرسه، خانواده، دانشگاه و حوزه را در کنار هم قرار دهیم.

ساماندهی ۵۲ فعالیت در پایتخت

شهردار تهران بیان کرد: تلاش می‌کنیم ۵۲ فعالیت را در تهران ساماندهی کنیم تا امکان رقابت بین محلات را به وجود بیاورد. ۵۲ جشنواره می‌گذاریم و در هر منطقه کانون تخصصی این فعالیت‌ها را تشکیل می‌دهیم. محلات باید در درون خود رقابت بین خیرات و برکات، محیط زیست، سلامت، خدمت محلی، کار آفرینی و سایر حوزه‌ها داشته باشد.

زاکانی با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های شهرداری بی نظیر است و باید در خدمت مردم قرار بگیرد، عنوان کرد:. ما امانتدار این ظرفیت‌ها هستیم تا یک شهر پاک، معنوی همراه با سلامت و آرامش داشته باشیم. در این دوره تلاش جدی ما این است که همراه مردم و در خدمت مردم بر محور نخبگان خدمت شایسته داشته باشیم. اینکه فاسد و فاسد پرور نباشیم یک اصل است اما اینکه در کنار آن کارهای بزرگ انجام دهیم نیز برای ما مهم است. امیدواریم در راستای حوزه‌های مطرح شده توسط نخبگان و حوزه‌های مطرح شده منطقه گام برداریم و به وعده‌های خودمان عمل و راه شهدا و بزرگان را طی کنیم.

در این نشست حجت الاسلام مصطفی میرلوحی عضو هیأت امنا و هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: امیدواریم قدم‌های مؤثری برای زیست شهری و سلامت شهر بردارید. اولین دوای درد شهر، صداقت و شفافیت است و خوشحالیم که با قانون فروشی، شهرفروشی و پول درآوردن از هر راهی مبارزه می‌کنید.شهرداری باید به دانشگاه‌ها و محافل و مدارس که خودشان اموراتشان را اداره می‌کنند توجه ویژه داشته باشد و نباید به فکر درآمدزایی از طریق عوارض آنها باشد.

حسین آخانی گیاه شناس و استاد دانشگاه تهران در این نشست گفت: سلامت شهروندان مسأله اصلی ما است. آلودگی هوا ۴۰ هزار مرگ و میر سالیانه را سبب می‌شود و کم تحرکی و بیماری‌های ناشی از آن نیز به عنوان دیگر مشکل شهر تهران حدود ۴۰ هزار نفر را به کام مرگ می‌کشاند.در واقع یک چهارم مرگ و میرها از آلودگی هوا و کم تحرکی است‌.

او گفت: عدم پیاده روی و عدم استفاده از دوچرخه از مشکلاتی است که در بحث کم تحرکی وجود دارد. از شما می‌خواهیم که با توسعه صحیح فرهنگ دوچرخه سواری آلودگی را کاهش و تحرک و سلامت در شهروندان ایجاد کنید.

آخانی ادامه داد: ۵۳۰ گونه گیاهی را شناسایی و طرح جامع کریدور گردشگری علمی و سلامت را احیا کردیم. خرداد امسال مقرر بود در شمال پارک گفتگو باغ گیاه شناسی احداث شود که علیرغم مقدمات کار انجام نشده است. از شما تقاضا داریم این پروژه را اجرایی و به اتمام برسانید.

گربه‌های شهر ریشه آلودگی کودکان به انگل است

او افزود: گربه‌های پارک‌های شهر ریشه جدی آلودگی کودکان به یک نوع انگل است که بیماری‌های مختلفی را در بر خواهد داشت و تقاضا داریم حداقل غذا رسانی‌ها به این گربه‌ها کم شود.

او افزود: در این بیمارستان یکهزار تخت و ۱۶ تا ۲۰ هزار مراجعه در روز داریم. در ایام کرونا بیشترین مراجعه و بستری و کمترین میزان مرگ و میر را داشتیم. شهرداری منطقه ۲ ارتباط تنگاتنگی با ما دارد. در کرونا مشکل لباس و مواد شوینده داشتیم و شهرداری به ما کمک کرد.

حمزه زاده ادامه داد: ایستگاه مترو در نزدیکی بیمارستان احداث شد و این مسأله به افشار ضعیف بسیار کمک کرد. ما نیاز مبرم به گسترش همراه سراها داریم. ۹۰ درصد بیماران ما از اقصی نقاط کشور می آیند و با تعدد مراجعه کننده ها نیاز به افزایش همراه سراها داریم. از شهرداری تقاضا داریم توجه به مقوله همراه سراها و دسترسی‌ها به بیمارستان میلاد بیشتر شود.

در ادامه سرهنگ حجت الله کشاورزی جانشین فرمانده بسیج مقاومت ناحیه باهنر گفت: با توجه به تأثیر فرهنگ بر سایر عرصه‌ها تقاضا داریم یک شورای فرهنگی داشته باشیم تا این شورا با هم افزایی سازمانی بین همه نهادها به یک اجماع درباره مسائل فرهنگی برسد. همچنین باید برنامه ریزی استفاده از ظرفیت‌ها و جبران آسیب‌ها داشته باشیم.

زاکانی پس از جلسه شورای معاونین و بررسی مشکلات منطقه در آخرین برنامه پویش قرار خدمت در منطقه ۲ با خانواده سرلشکر خلبان شهید محمدعلی اکبرپورسرابی، دیداری صمیمانه داشت. همچنین به دلیل شیوع سویه جدید کرونا حضور در مسجد و دیدار مردمی شهردار تهران در این دوره از پویش قرار خدمت انجام نشد.

منبع: خبرگزاری مهر

لینک کوتاه : https://farspress.com/?p=2761
  • ارسال توسط :
  • 50 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای بازدید میدانی زاکانی از منطقه۲/ ظرفیت قانونی برای شورایاری‌ ها بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.