تاریخ : سه شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۱ Tuesday, 24 May , 2022
3

بررسی شکایات درباره اجرا نشدن بخشی از قانون حمایت از معلولان

  • کد خبر : 3106
  • 06 دی 1400 - 22:22
بررسی شکایات درباره اجرا نشدن بخشی از قانون حمایت از معلولان

به گزارش فارس پرس، علی خضریان در خصوص جلسه عصر امروز کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در این جلسه پیرو شکایات واصله به کمیسیون در خصوص عدم اجرای صحیح تبصره‌های ۱و ۲ ماده ۵ قانون حمایت از حقوق معلولان رئیس سازمان بهزیستی و مدیران وزارت کشور، سازمان راهداری، وزارت تعاون، کار و […]

به گزارش فارس پرس، علی خضریان در خصوص جلسه عصر امروز کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در این جلسه پیرو شکایات واصله به کمیسیون در خصوص عدم اجرای صحیح تبصره‌های ۱و ۲ ماده ۵ قانون حمایت از حقوق معلولان رئیس سازمان بهزیستی و مدیران وزارت کشور، سازمان راهداری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها حضور داشتند.

وی افزود: براساس پیش‌بینی قانونی در تبصره‌های ۱ و ۲ ماده ۵ قانون مذکور، استفاده افراد دارای معلولیت شدید از سامانه‌های حمل و نقل ریلی، اتوبوسرانی، درون‌شهری، دولتی و عمومی رایگان و استفاده این افراد از سامانه‌های برون‌شهری ریلی، هوایی و دریایی عمومی نیم‌بها است. اما براساس شکایات واصله به کمیسیون دستگاه‌های ذی‌ربط از اجرای این تکلیف قانونی تمکین نمی‌کنند.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی افزود: برداشت کمیسیون از توضیحات نمایندگان وزارتخانه‌های مرتبط، عدم هماهنگی میان دستگاه‌های مکلف اجرا و وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی اصلی حوزه معلولین که دلایل مختلفی برای این عدم هماهنگی از سوی آن‌ها به کمیسیون ارائه شد، اما این دلایل از سوی نمایندگان عضو کمیسیون اصل ۹۰، منافی ترک فعل صورت گرفته در اجرای قانون و ضعف در هماهنگی نبود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس تأکید کرد: کمیسیون، دستگاه‌های مربوط را مکلف کرد ظرف یک ماه اقدامات انجام شده برای اجرای تبصره‌های ذیل ماده ۵ قانون حمایت از معلولان را به صورت مکتوب به کمیسیون اصل نودم قانون اساسی ارائه کنند. همچنین موانع عملیاتی اجرای تکلیف قانونی ظرف مدت تعیین شده با محوریت و پیگیری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی مرتفع و گزارش آن در جلسه‌ای که پس از پایان این مهلت تشکیل می‌شود ارائه شود. در غیر این صورت با متخلفان در هر یک از دستگاه‌ها براساس اختیارات قانونی کمیسیون و همین طور تبصره ۳ ماده ۵ قانون حمایت از حقوق معلولان به دستگاه‌های قضائی معرفی خواهند شد.

منبع: خبرگزاری مهر

لینک کوتاه : https://farspress.com/?p=3106
  • ارسال توسط :
  • 55 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای بررسی شکایات درباره اجرا نشدن بخشی از قانون حمایت از معلولان بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.