تاریخ : جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ Friday, 27 May , 2022
1

بهره‌برداری و توسعه میادین مشترک نفتی از غرب کارون در اولویت است

  • کد خبر : 2242
  • 24 آذر 1400 - 22:08
بهره‌برداری و توسعه میادین مشترک نفتی از غرب کارون در اولویت است

اهواز- ایرنا- مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران بهره‌برداری و توسعه میادین مشترک نفتی از غرب کارون را اولویت شرکت ملی نفت ایران عنوان کرد و گفت: در این راستا تاسیسات نفتی در میدان آزادگان با نظارت لازم در حوزه‌های مختلف در راستای افزایش برنامه‌ریزی شده تولید در حال فعالیت هستند.

به گزارش فارس پرس به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز اروندان هرمز قلاوند چهارشنبه در نشست بررسی چالش‌های تولید پایدار از میدان نفتی آزادگان جنوبی با اشاره به اینکه در میدان نفتی آزادگان شرکت‌های نفت و گاز اروندان و شرکت مهندسی توسعه نفت دارای تعهدات متفاوتی برای حفظ و ارتقاء سطح تولید هستند گفت: تداوم فعالیت‌های تولیدی مطابق با مطالعات صورت گرفته همواره باید با جدیت ادامه داشته باشد.

 وی تاکید کرد: به همین منظور لازم است تا شرکت بهره‌بردار نهایی، در سیاستگذاری‌ مهندسی و تولید حضور فعال داشته باشد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه شرکت های نفت و گاز اروندان و مهندسی توسعه نفت به صورت مشترک متولی برداشت از میدان های جنوبی و شمالی آزادگان هستند؛ بر لزوم برداشت از این میادین مطابق با برنامه سال ۱۴۰۰ تاکید کرد.

فرخ علیخانی گفت:فعالیت این شرکت ها در قالب برنامه‌ریزی فنی و مهندسی ویژه سال جاری با نظارت ستادی شرکت ملی نفت ایران انجام شده است و پیش‌بینی می شود حجم برداشت طی سال ۱۴۰۱ نیز با پیشرفت‌هایی همراه باشد.

وی ادامه‌داد: این تفاوت‌ها مطابق با ویژگی‌های تاسیسات نفتی موجود در منطقه تعیین و در قالب برنامه پیشنهادی شرکت‏های نفت و گاز اروندان و مهندسی توسعه نفت به شرکت ملی نفت ایران ویژه سال آینده اعلام خواهد شد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اضافه‌کرد: تعهدات این شرکت‌ها برای برداشت از میادین نفتی شمالی و جنوبی آزادگان نیز بعد از بررسی‌های مهندسی تایید و ابلاغ خواهد شد.

علیخانی یادآورشد: هماهنگی و تعامل در میادین مشترک نفتی بین شرکت توسعه دهنده و بهره‌بردار نهایی ضروری است و تلاش می‌شود تا در این راستا انسجام بیشتری را شاهد باشیم.

 .

آمادگی شرکت نفت و گاز اروندان برای بهینه سازی وضع موجود در میدان نفتی آزادگان

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان در بخش دیگری از نشست ضمن بررسی چالش‌های تولید پایدار از میدان نفتی آزادگان جنوبی گفت: با پشتیبانی‌هایی که از سوی شرکت ملی نفت ایران صورت می‌گیرد، آمادگی لازم برای بهینه سازی وضع موجود در میدان نفتی آزادگان جنوبی را داریم.

عبدالله عذاری اهوازی اظهارداشت: فرآیند تقویت تولید از این میدان نفتی با برنامه‌ریزی جامع و زمان بندی شده در حال به روز رسانی است که در این راستا انجام همکاری مشترکی با شرکت مهندسی و توسعه نفت نیاز است.

وی با تاکید بر اهمیت بهبود عملکرد تولید از میدان نفتی آزادگان جنوبی افزود: در این زمینه نیز شناسایی هرچه بیشتر موانع و چالش‌های پیشرو در حوزه فنی، مهندسی و عملیاتی در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان اضافه‌کرد: بررسی‌های فنی در راستای تولید پایدار و افزایش تولید نفت از میدان آزادگان جنوبی با دقت و حساسیت بسیار بالایی از سوی این شرکت پیگیری می شود.

عذاری اهوازی یادآورشد: توجه به افزایش عملکرد تولید از جمله سیاست‌های جدی شرکت نفت و گاز اروندان محسوب می‌شود که تلاش خواهد شد؛ مطابق با برنامه ریزی‌ زمان بندی شده ویژه سال ۱۴۰۰ و به منظور دستیابی به چشم انداز تولید در افق ۱۴۰۴اقدامات لازم صورت گیرد.

ایران در سال ۹۲، روزانه فقط ۷۰ هزار بشکه نفت از میادین غرب کارون برداشت می‌کرد که این رقم در شرایط کنونی با رشد ۴۷۰ درصدی به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده که علاوه بر ایجاد ثروت برای کشور، باعث شده تا ایران بتواند سهم خود را از این میادین مشترک بازپس بگیرد.

بر اساس این گزارش، میادین غرب کارون جزو جوان ترین میادین نفتی ایران به شمار می‌روند. این میادین که پنج میدان آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یاران شمالی، یاران جنوبی و یادآوران را شامل می‌شود در مجموع ۶۴ میلیارد بشکه نفت درجا دارد. 

علاوه بر وسعت و بزرگی این میادین، نکته‌ای که برداشت حداکثری نفت از میادین مشترک غرب کارون را با اهمیت کرده، مشترک بودن آن با کشور همسایه است.

از همین رو در سال‌های اخیر تلاش شده تا برداشت نفت همچنین ضریب بازیافت از این میدان‌ها افزایش پیدا کند زیرا اگر ایران سهم خود را در زمان مناسب استخراج نکند فرصت را برای همسایه غربی برای برداشت بیشتر فراهم می‌آورد.

خبرگزاری ایرنا

لینک کوتاه : https://farspress.com/?p=2242
  • ارسال توسط :
  • 53 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای بهره‌برداری و توسعه میادین مشترک نفتی از غرب کارون در اولویت است بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.