تاریخ : شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰ 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021
0

تصمیم شورای عالی امنیت ملی درباره کرونا به روایت روحانی

  • کد خبر : 33943
  • 02 اسفند 1399 - 9:27
تصمیم شورای عالی امنیت ملی درباره کرونا به روایت روحانی

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما تا امروز ۵۸ جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا را تشکیل دادیم، گفت: تشکیل چنین نهاد موقتی شاید از تجربه‌ای که در دوران دفاع مقدس داشتیم، نشئت گرفت.

به گزارش فارس پرس، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: من سال گذشته پس از اینکه معلوم شد کرونا وارد کشور شده، گفتم چه انتخابات باشد چه نباشد همه مردم باید از شیوع این بیماری مطلع باشند. از چهارشنبه قبل از انتخابات به مردم اعلام شد که ویروس کرونا وارد کشور شده است.

روحانی گفت: شبکه‌های ضدانقلاب دولت را متهم می‌کردند به اینکه به دلیل انتخابات واقعیت را به مردم نگفت اما این یک تهمت و دروغ صددرصد است. ما از همان لحظه‌ای که متوجه شدیم به مردم اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه ما تا امروز ۵۸ جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا را تشکیل دادیم، گفت: تشکیل چنین نهاد موقتی شاید از تجربه‌ای که در دوران دفاع مقدس داشتیم، نشئت گرفت.

اهم اظهارات رئیس جمهور را بخوانید؛

*شورایعالی امنیت ملی تصویب کرد که برای مقابله با کرونا شورایی تشکیل شود که مصوباتش در حکم مصوبات شورایعالی امنیت ملی باشد و لازم‌الاجرا.

*من فروردین گفتم این ویروس را باید یک‌ساله ببینیم، برخی پزشکان گفتند «چرا گفتی؟ بیماری تابستان تمام می‌شود»

* در طول این مدت هم در تمام حوادث کرونا موجی داشته‌ایم که تعداد مرگ و میر افزایش و کاهش یافته است مبتلایان سرپایی‌ها همه به صورت آمار دقیق به مردم اعلام شده است و ایران جزو کشورهایی بود که از حیث اطلاع رسانی به موقع و دقیق و هر ۲۴ ساعت یک بار آمار را به اطلاع مردم رسانده است.

* {قدم دوم را کار بزرگ ساختاری برشمرد}: در کشورهای دیگر هم مقابله با کرونا وجود دارد و ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید و در مراجعه بررسی شود، اما از حیث ساختاری در کشور ما کار بسیار بزرگی انجام شده است. شنبه همان چهارشنبه که اعلام شد، شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد و در آنجا بحث کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ستادی با عنوان ستاد ملی مبارزه با کرونا باید متولی این امر شود.

* اینکه افراد چگونه باشند، رئیس چه کسی باشد، اعضا چگونه باشد، همه در جلسه مفصل بحث و در مصوبه ای تدوین شد و خدمت مقام معظم رهبری فرستادیم و ایشان این مصوبه را تایید کرد و ابلاغ شد.

* وقتی در آن زمان متوجه شده‌ایم سازوکار معمولی نمی تواند جنگ را پیش ببرد، این مسئله خدمت امام مطرح شد و امام اجازه داد تا شورایی با عنوان شورای عالی پشتیبانی جنگ تشکیل شود که مصوبات این شورا در حکم قانون بود و به دولت و دستگاه‌های مختلف ابلاغ می‌شد.
* از سال ۶۵، ۶۶ و ۶۷ در سه سال پایانی جنگ این ستاد فعال و بسیار موثر بود و مصوبات خیلی مهمی داشت. البته جنگ تمام شد به طور طبیعی فعالیت این ستاد هم تمام شد و  مصوبات تا زمانی بود که جنگ بود.

* این ستاد تجربه بسیار خوبی در آن مقطع بود، در تجربه جدید هم شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد که ستادی تشکیل شود که اختیارات او در حد اختیارات شورای عالی امنیت ملی باشد. یعنی مصوبات آن برای همه لازم الاجرا و در حکم قانون باشد و به همین صورت رهبر معظم انقلاب تایید کردند و این کار آغاز شد.

* این ستاد یک تجربه بسیار گرانقدر برای کشور است و مصوباتی که تاکنون گذرانیم مربوط به کرونا است، اما در عین حال می‌شود برخی مقررات و مصوبات را در مراجع دیگر بعدا تصویب کرد و به صورت مقررات دائمی درآورد.

* دانشگاه‌های پزشکی، استانداران در سراسر کشور و وزارت بهداشت در سطح این وزارتخانه، وزارت کشور جلسات منظم و به روز برگزار کردند. البته وزارت کشور تحت عنوان کمیته انتظامی، امنیتی این کار را انجام می‌داد، اما الان به صورت قرارگاه فعالیت می‌کند و در بخش‌های مختلف تقسیم کار شد و این تقسیم کار بنیانی برای مبارزه با یک ویروس بی سابقه بود.

* مردم ما در صدسال گذشته سابقه چنین ویروسی ندارند که تمام دنیا و کشور را تحت تاثیر قرار داده و بر کسب و کار و آموزش و فرهنگ و روی همه چیز تاثیر بگذارد.

* روزهای اول فروردین در ستاد گفتم باید این ویروس را به صورت یک بلیه یک ساله مشاهده کنیم. بعضی از دوستان به من گفتند که چرا گفتید یک ساله، این یک سال طول نمی‌کشد و در تابستان و گرما تمام می‌شود. من گفتم باید احتیاط کنیم و برای یک سال آماده باشیم. این ویروس خطرناکی بود که به سادگی کنار نرفت و الان هم که یک سال از آن گذشته، نه این ویروس تمام نشده بلکه با نوع آفریقایی و انگلیسی و انواعی که گفته می‌شود مواجه هستیم و مشخص هم نیست که بشر از این ویروس خلاص شود و هیچ کس نمی‌داند اما باز هم باید برای سال آینده خود را آماده کنیم. 

* کاری که مدافعان سلامت انجام دادند یک کار بسیار عظیم و بزرگی بود، تلاش خستگی ناپذیر و شبانه‌روزی مدافعان سلامت را فداکارانه و ارزشمند است. شاید در کشورهای دیگر هم فعالیت و فداکاری زیادی کردند که من زیاد مطلع نیستم که بخواهم مقایسه کنم ولی کاری که کادر درمان ما انجام داد انصافا قابل تحسین و تعظیم است که  جان خود را فدا کردند و بیش از ۲۶۰ نفر از عزیزان شهید خدمت شدند.
* هر کدام از کمیته‌های تخصصی فعال بودند و کارهای بسیار زیادی انجام دادند. در کار رسانه‌ای مخصوصا صدا و سیما کار بسیار بزرگی شده است. صدا وسیما انصافاً در این یک سال تلاش کرد و در کنار ستاد و دوستان مدافعان سلامت تبلیغ کرد، بیان کرد، توضیح داد و کار بسیار بزرگی انجام شد.

*نیروهای مسلح کار بسیار بزرگی انجام آمدند و از روز اول بیمارستان‌ها و نقاهتگاه‌های خود را تشکیل دادند، به برخی از آنها نیاز شد و از آنها استفاده شد و به برخی هم نیاز نشد. کاری که نیروهای مسلح ، بسیج سپاه، ارتش و نیروی انتظامی انجام دادند خیلی ارزشمند بود. از همه عزیزانی که بر مغازه‌ها، خیابان‌ها، عناصر بهداشت و درمان و حلال احمر و اتحادیه‌های صنفی نظارت کردند و همه آنهایی که کمک کردند تشکر می کنم و در مجموع کار بزرگ و عظیمی در این راستا انجام گرفت.

*ما در مجموع یک سال به یک کلمه رسیدیم و آن این است که برای مقابله با این بیماری باید سبک زندگی تغییر کند. مردم باید بدانند شرایط امروز ما شرایط عادی و معمولی نیست. برای خرید، بازار، مسافرت، آموزش، رفتن به سینما، مراکز مذهبی، مسافرت خارج از کشور، شرایط ما غیر معمولی است و در این شرایط ما باید سبک زندگی‌مان را تغییر دهیم.

* راه‌حلش هم این است که باید ماسک بزنیم، دست‌هایمان را شوییم، فاصله را رعایت کنیم، دورهمی را تعطیل کنیم، تجمعات را کنار بگذاریم، ترددها را کم کنیم و خلاصه همه اینها سبک زندگی جدید در این شرایط است و همین یک کلمه را با همه ابعادش باید مدنظر قرار دهیم تا بتوانیم به خوبی از این شرایط عبور کنیم.

*ما الحمدالله از موج اول و موج دوم سرافراز عبور کردیم. موج سوم موج سختی بود ولی به هر حال عبور کردیم و همه تلاش ما این است که وارد موج چهارم نشویم و امیدوارم موفق شویم تا اینکه در شب عید مردم راحت باشند و بتوانند به زندگی خودشان بپردازند.

*{با اشاره به ساختار سازی برای مقابله با کرونا و راه اندازی ستاد ملی مقابله با کرونا، کمیته ای فرعی و قرارگاه عملیاتی}: ما در این ستاد برخی از قوانین و مقررات را برای رفاه حال مردم و برای کمک به اقشاری که تحت فشار قرار گرفتند تغییراتی دادیم. وامی اختصاص دادیم، یارانه ویژه‌ای را در نظر گرفتیم، وام در اختیار کسب و کارهایی قرار دادیم که در این مدت دچار مشکل شدید شده بودند، وام در اختیار خانواده‌هایی قرار دادیم که برای اجاره مسکن دچار مشکل شده بودند و همه جا کمک‌های لازم را در حد توان انجام دادیم.

*همه اینها نیاز به قانون و مقررات داشت و قوانین لازم در همین جا وضع تصویب شد و هر جا یک مقررات دست و پاگیری بود همین جا می‌آمدند و می‌گفتند شما بناست پول وام را پرداخت کنید، در اینجا امهال لازم را انجام می‌داد و به عنوان مثال می‌گفتند اشکالی ندارد و فرصت ۲ ماهه داده می‌شد. پول آب، برق و مالیات می‌خواستند پرداخت کنند، می‌گفتند در این شرایط می‌توانید دو ماه دیگر پرداخت کنید. در هر جا مراجعه‌ لازم بود، گفتند مراجعه نکنید و در سایه دولت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال، ظهور و بروز واقعی خود را پیدا کرد. 

* ما از قبل هم به دنبال دولت الکترونیک و اقتصاد دانش‌بنیان بودیم اما در عین حال در این وانفسای کرونا ضرورت این مساله برای ما روشن‌تر شد و یک حرکتی که در این یکسال در دولت الکترونیک شروع شده است و در اقتصاد دیجیتال، این یکسال قابل قیاس با سال‌های قبل و با دهه قبل هم نیست، اگر ما یک دهه را مقایسه کنیم در یک سال، حرکت بسیار بزرگی انجام گرفته است.

* بخش تولید ما انصافا فداکاری کرد. در اسفندماه سال گذشته در همان روزهای خطر و همان روزهایی که مردم دلهره داشتند که چه اتفاقی افتاده، تولید ما دست نخورد و همه دستگاه‌های تولیدی به تولید خود ادامه دادند پروتکل‌ها را مراعات کردند

* لذا شما دیدید خدمات یک لحظه قطع نشد؛ به‌طور مثال اینکه آب و برق ۲ روز قطع شود، گاز سه روز قطع شود، به هیچ‌عنوان چنین چیزی نبود. با همه این شرایط سخت همه آنهایی که ضرورت داشت پای کار بودند مانند مدافعان سلامت که کنار تخت بیماران بودند اینها هم در کارخانه‌ها و در دستگاه‌های خودشان، کنار چاه‌های نفت و وسط دریا همه شبانه‌روز فعالیت کرده‌اند.

* علی رغم کرونا، تولید ما در اسفند پارسال دست نخورد و همه دستگاه‌های تولیدی به تولید خود با رعایت پروتکل ها ادامه دادند، خدمات رسانی یک لحظه قطع نشد و قطعی برق، آب و گاز نداشتیم. با وجود شرایط سخت همه پای کار بودند و همانند مدافعان سلامت همه در کارخانه‌ها و دستگاه‌های خود، کنار چاه های نفت و سطح دریا شبانه روز فعالیت کردند.

*{با اشاره به اینکه امروز در نیازمندی‌های بهداشتی تقریباً به بیرون نیاز نداریم}: اوایل شیوع کرونا درباره ماسک مشکلات زیادی داشتیم و امروز روزانه بیش از ۳۵ میلیون ماسک در کشور تولید و با قیمت ناچیز بین مردم توزیع می‌شود و این کار بسیار بزرگی است شوینده‌ها، ضد عفونی کننده‌ها، وسایل بیمارستانی و ونتیلاتورها همه تهیه شد و شاهد حرکت بزرگ شرکت‌های دانش بنیان بودیم. امروز ۵۷۰۰ شرکت دانش بنیان در حال فعالیت است در حالی که کل این شرکت‌ها در دولت یازدهم ۵۵ شرکت بود. 

*{با اشاره به راه اندازی دعواها تحت عنوان دوراهی دین و علم، جان و اشتغال}: اینها فکر کردند فرصت طلایی برای شکاف و اختلاف پیدا کرده‌اند در حالی که هم ماه رمضان، قرآن به سرگرفتن مردم، هم محرم، هم عبادت و هم نماز و هم پروتکل بود و چقدر فضای مجازی و صدا و سیما در این زمینه کمک کرد تا مردم از نعمات آن شبها و روزها استفاده کرده و در عین حال پروتکل‌های بهداشتی را هم به طور کامل مراعات و اجرا کنند. این دوگانگی‌ها از بین رفت.

*{ با اشاره به نقش زیرساخت‌های فضای مجازی در بخش دانش‌آموزی و دانشجویی}: ۱۷ میلیون نفر از شبکه شاد استفاده می‌کنند این سامانه با این عظمت در کشور تشکیل شد و شاگردان با معلم و معلم با شاگردان در این سامانه حرف می‌زنند درس داده و آموخته می‌شود. البته قبول داریم که آموزش مجازی جای آموزش حضوری را نمی‌گیرد اما آموزش صفر نشد و ۵۰ درصد انجام شد و تحصیلات و آموزش در کشور تعطیل نشده است.

* کرونا در عین حال که مشکلات فراوانی در کشور ایجاد کرد، اما فرصت‌ها و تحولاتی هم ایجاد شد و توانستیم از این تحولات استفاده کنیم و در حین مراسمات دینی و مذهبی ابتکارات نو و جدیدی به کار گرفته شد تا فضای مجازی بتواند جای فضای حقیقی را بگیرد.

* ایران تنها کشوری بود که در کرونا تحریم را هم داشته و هیچ کشوری در دنیا چنین حالتی نداشته است. برای خرید واکسن کرونا و برای وارد کردن و پرداختن پول کواکس خریداری شده با مشکلات زیادی مواجه شدیم.

* مردم هم باید خود را برای سال آینده آماده کنند و هم مراقب باشند تا دچار موج چهارم نشویم، باید سبک زندگی خود را بر مبنای شرایط جدید تغییر داده، پروتکل‌ها را رعایت کنیم، و تردد و اجتماعات کمتر و مراعات و فاصله‌گذاری اجتماعی داشته باشیم. اگر علامتی دیدیم آنها را به مراکز درمانی اعلام کنیم و اگر کرونا داشتیم، خود را قرنطینه کرده و اطرافیان تست بدهند تا به خوبی از این شرایط عبور کنیم. 

* وقتی ایران را با کشورهای پیشرفته مقایسه می‌کنیم، مدافعان حرم و مردم سرافزار هستند. همه آنهایی که مومنانه و خاضعانه کمک می‌کنند، باز هم در شب عید و اواخر فروردین سال آینده در ماه رمضان باز کمک خواهند کرد. به یاری همدیگر از این مرحله عبور خواهیم کرد.

۲۷۲۱۵

———————–

منبع : خبرآنلاین

لینک کوتاه : https://farspress.com/?p=33943

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.