تاریخ : جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ Friday, 27 May , 2022
2

توافق موقت در وین مطرح نیست/ برگزاری مذاکرات در آخر هفته جاری

  • کد خبر : 1644
  • 15 آذر 1400 - 10:22
توافق موقت در وین مطرح نیست/ برگزاری مذاکرات در آخر هفته جاری

به گزارش فارس پرس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران در خصوص اتفاقات پیش‌آمده در مرز ایران و افغانستان، گفت: آن‌چه در مرزهای ما رخ داد یک اتفاقی بود که ناشی از عدم آشنایی مرزبانان هیئت حاکمه سرپرستی طالبان بود. ناآشنایی مرزبانی طالبان به نقطه صفر […]

به گزارش فارس پرس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران در خصوص اتفاقات پیش‌آمده در مرز ایران و افغانستان، گفت: آن‌چه در مرزهای ما رخ داد یک اتفاقی بود که ناشی از عدم آشنایی مرزبانان هیئت حاکمه سرپرستی طالبان بود.

ناآشنایی مرزبانی طالبان به نقطه صفر مرزی علت درگیری روزهای اخیر بود

وی افزود: در مرز مشترک با افغانستان در برخی نقاط دیوارهایی را برای جلوگیری از ورود قاچاقچیان داریم که برخی از این موانع و دیوارها در چند صد متر داخل خاک ایران کشیده شده‌اند. جانب طالبان که مرزبانی را انجام می‌دادند با نقطه صفر مرزی ناآشنا بودند و بر اساس این سوءتفاهم به برخی اتباع ایران آتش گشودند که نیروهای مرزبانی ما مجبور به پاسخ بجا و فوری شدند و بعد از آن دو طرف در ایران و افغانستان تلاش کردند این موضوع به نقطه‌ای برای فهم بیشتر بینجامد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در بین دو طرف خطوط ارتباطی مستقیمی را گذاشتیم که اگر مواردی از این دست بود صحبت کنند.

خطیب‌زاده با بیان اینکه آینده افغانستان باید براساس خواست و اراده مردم این کشور چیده شود، اظهار داشت: قطعاً دولتی که فراگیر نباشد و بازتاب دهنده ترکیب قومیتی و جمعیتی افغانستان نباشد نمی‌تواند آینده افغانستان را برای مسیر روشن تضمین کند.

توافق موقت در وین مطرح نیست

وی همچنین درباره برگزاری مذاکرات وین نیز، افزود: ما در وین بر اساس پیش‌نویس‌هایی که برای رفع تحریم‌ها و چگونگی توقف اقداماتی جبرانی ایران در مقابل رفع تحریم‌ها مذاکره می‌کنیم، از این رو چیزی به نام طرح گام به گام یا توافق موقت مطرح نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: در وین ما با اراده جدی وارد شدیم ترکیب هیئت اعزامی هم نشان دهنده این بود که هدف اصلی تصمیم درباره ابعاد رفع تحریم بود.

خطیب‌زاده با بیان اینکه مهم این است که طرف مقابل هم مثل ایران با پیشنهادات مشخص وارد شود، اظهار داشت: آنچه ما در وین خاستار هستیم در چهارچوب برجام هست.

وی افزود: تمام متونی که به طرف مقابل در برجام داده شد مبتنی بر برجام بود متاسفانه رویکرد آنها حداقلی بود و باعث شد طرف‌های اروپایی برای مشورت به پایتخت‌هایشان بازگردند.

برگزاری مذاکرات در آخر هفته جاری

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین اعلام کرد: آخر این هفته دور بعدی مذاکرات آغاز خواهد شد.

تکمیل می‌شود…

منبع: خبرگزاری مهر

لینک کوتاه : https://farspress.com/?p=1644
  • ارسال توسط :
  • 51 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای توافق موقت در وین مطرح نیست/ برگزاری مذاکرات در آخر هفته جاری بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.