تاریخ : چهارشنبه, ۶ بهمن , ۱۴۰۰ Wednesday, 26 January , 2022
2

حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه به ۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد

  • کد خبر : 4267
  • 25 دی 1400 - 10:21
حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه به ۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد

به گزارش فارس پرس، محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به سفر پیش روی رئیس جمهور به کشور روسیه، گفت: سفر رئیسی به روسیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. البته روابط ایران و روسیه در موضوعات مختلف در طی سال های اخیر از حوزه مسائل امنیتی تا مسائل اقتصادی و همکاری‌های تعریف شده افزایش پیدا کرده […]

به گزارش فارس پرس، محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به سفر پیش روی رئیس جمهور به کشور روسیه، گفت: سفر رئیسی به روسیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. البته روابط ایران و روسیه در موضوعات مختلف در طی سال های اخیر از حوزه مسائل امنیتی تا مسائل اقتصادی و همکاری‌های تعریف شده افزایش پیدا کرده و مورد نظر قرار گرفته است.

پیمان پولی ایران و روسیه می‌تواند ظرفیت‌سازی کند

وی تصریح کرد: مسائل حوزه اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، خوشبختانه عضویت ایران در سازمان بین المللی شانگهای که اخیرا اتفاق افتاد، فرصت خوبی برای همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه را فراهم می‌کند و در کنار این مسئله، موضوع اتحادیه اقتصادی اوراسیا است که مدت‌ها قبل ظرفیت خوبی را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کرد تا بتواند با اعضای اوراسیا در همکاری‌های اقتصادی مشارکت داشته باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیمان‌های دو جانبه بین ایران و روسیه که ظرفیت‌های اقتصادی را از گذشته ایجاد کرده است، بیان کرد: پیمان پولی از جمله این پیمان‌هاست که به شکلی می‌تواند ظرفیت‌سازی کند. برای جمهوری اسلامی ایران در این سفر امکان لازم فراهم است تا رئیس جمهور در دیدارهای دو جانبه و چند جانبه با مجموعه مدیران، روسای جمهور و مجالس و مجموعه‌های مختلف، ظرفیت جمهوری اسلامی ایران را در عرصه های اقتصادی ارتقا ببخشد.

رئیس مجلس با سفر به روسیه بخشی از گره‌های مبادلاتی را باز کرد

پورابراهیمی در ادامه در توضیح مبادلات تجاری ایران و روسیه، گفت: خبرهای خوبی از افزایش میزان تجارت جمهوری اسلامی ایران داریم، مبادلات تجاری که به طور متوسط در گذشته کمتر از ۲ میلیارد دلار بوده، بر اساس آخرین خبرها و بعد از شیوع ویروس کرونا ارتقا و سقف تجارت به ۳ میلیارد دلار رسیده است. البته سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به روسیه نیز در افزایش مبادلات تاثیر داشته و بخشی از گره مبادلاتی را باز کرده است.

وی یادآور شد: البته نسبت به برنامه بلندمدت ایران که ۲۰ میلیارد دلار میزان تجارت ایران و روسیه را در نظر گرفته است، ۳میلیارد دلار عدد کمی است. به نظر می رسد سفر رئیس‌جمهور می‌تواند همکاری‌های میدانی بین ایران و روسیه را ارتقا دهد.

تشریح اولویت‌های سفر رئیسی به روسیه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مهم ترین محورها که در این سفر می‌تواند در دستور کار قرار گیرد، بحث تجارت و افزیش ظرفیت‌های تجاری دو کشور است تا میزان مبادلات تجاری اعم از واردات و صادرات از رقم ۳ میلیارد دلار به برنامه بلندمدت یعنی ۲۰ میلیارد دلار برسد. در حوزه واردات اقلام مورد نیاز از روسیه و صادرات اقلام ایرانی به ویژه در بخش کشاورزی باید همکاری‌های تجاری افزایش یابد، البته در این مدت شاهد رشد شتابان بودیم.

پورابراهیمی افزود: دومین نکته قابل توجه، مراودات پولی و بانکی بین دو کشور است، با توجه به پیمان پولی دو جانبه با کشور روسیه برنامه عملیاتی که در این سفر می‌تواند توسط رئیس جمهور مطرح شود، فرصت خوبی است تا بتوانیم با همکاری مشترک نسبت به بحث مراودات بانکی در یک بستر کاملا شفاف و مشخص اقدام کنیم و بخشی از محدودیت‌های مراودات بانکی و پولی که امروز با آنها مواجهیم، کنار گذاشته شود.

وی نکته قابل توجه سوم را همکاری مشترک در حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری‌های مشترک دانست و گفت: در گذشته شاهد حضور روس‌ها در پروژه های نفتی ایران بودیم و طبیعتا این موضوع می‌تواند بازتعریف شود و به شکلی مورد نظر قرار گیرد. حضور ایران به واسطه دانش فنی در موضوعات تخصصی نیز می‌تواند موضوع همکاری مشترک اقتصادی باشد. بنابراین مسائل اصلی ما بحث تجارت، مراودات بانکی و افزایش همکاری‌ها در حوزه سرمایه گذاری مشترک به عنوان اولویت‌های اصلی است که در سفر رئیس جمهور می‌تواند مبنا قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: به نظر می‌رسد با فضایی که در حوزه بین الملل شکل گرفته است، سفر رئیس‌جمهور آغاز تحولات و آثار مثبت اقتصادی به واسطه تصمیماتی که گرفته می‌شود، باشد و خروجی این سفر می‌تواند برای کشور ما مفید واقع شود.

منبع: خبرگزاری مهر

لینک کوتاه : https://farspress.com/?p=4267
  • ارسال توسط :
  • 7 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه به ۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.