تاریخ : جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ Friday, 27 May , 2022
2

عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت کار/ جذب ۴ هزار نفر در واحدهای اقتصادی

  • کد خبر : 1305
  • 08 آذر 1400 - 22:09
عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت کار/ جذب ۴ هزار نفر در واحدهای اقتصادی

تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی عملکرد صد روزه این وزارتخانه را در حوزه اشتغال ارائه کرد که بر این اساس بیش از چهار هزار نفر در واحدهای اقتصادی از طریق پرداخت مشوق‌های بیمه‌ای جذب شدند.

به گزارش ایرنا، در این گزارش عملکرد ۱۰۰روزه؛ طرح کارورزی، معافیت بیمه کارفرمایی، طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی، طرح پرداخت یارانه دستمزد، برنامه حمایت از ایجاد و توسعه اشتغال خرد، قانون حمایت از اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، راهبری و پیاده‌سازی حمایت از کسب ‌وکارهای خرد و نوپا از طریق ظرفیت‌سازی، برنامه حمایت از تولید و اشتغال در سال ۱۴۰۰، تهیه و تدوین گزارش های تحلیلی و مطالعاتی بازار کار، حمایت از کسب و کارها و شاغلین آسیب دیده از کرونا، سامانه ملی اشتغال و کسب و کار و طرح ملی توسعه مشاغل خانگی تشریح شده است.

برقراری معافیت بیمه کارفرمایی برای کارفرمایانی که اقدام به جذب و به کارگیری کارورزان می کنند در قالب طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی، موضوع آیین نامه اجرایی ماده ۷۱ قانون برنامه ششم توسعه در حال اجرا ست. دانش آموختگان دانشگاهی بیکار و جویای کار کارشناسی و بالاتر و کارگاه های خصوصی و تعاونی فعال در بخش های اقتصادی دارای کد کارگاهی تامین اجتماعی گروه هدف این طرح هستند.

بر اساس این گزارش، از ابتدای اجرای طرح تا کنون، پس از دوره مقدماتی کارورزی، هشت هزار و ۷۷۵ بنگاه اقتصادی اقدام به جذب و به کار گرفتن نیروی کارجوان از میان کارورزان کرده‌اند، که حداکثر به مدت دو سال از معافیت بیمه کارفرمایی برخوردار شده‌اند.

 این آمار در دوره صد روزه فعالیت دولت جدید بالغ بر ۹۶۱ کارگاه است و اشتغال ایجاد شده در این دوره (نیمه مرداد تا پایان آبان ۱۴۰۰) از محل اجرای این طرح، بالغ بر ۴ هزار و ۵۲۱ نفر در ۹۶۱ کارگاه بوده است.

عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت کار/ جذب ۴ هزار نفر در واحدهای اقتصادی

۱۴ هزار و ۷۷۲ قرداد برای مهارت آموزان در دوره صد روزه

در طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی با اعطای فرصت حداکثر یک سال به کارفرما، داوطلبان جوان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۲ سال واجد شرایط، مهارت های شغلی را در محیط کار فرا می‌گیرند. سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، مسئولیت اصلی اجرای این طرح را در سال‌های اخیر به عهده دارد.

از سال ۱۳۹۶ تا پایان آبان ۱۴۰۰، ۷۹ هزار و ۵۱۱ کارفرمای بنگاه های اقتصادی بخش های خصوصی و تعاونی در این طرح مشارکت کرده‌اند و فضای کارگاهی و نیروی انسانی ماهر خود را به عنوان مربی در اجرای طرح به خدمت گرفته‌اند.

بررسی عملکرد صد روزه نشان می دهد که ۱۴ هزار و ۷۷۲ نفر در واحدهای پذیرنده کشور جذب شده‌اند.

بهره مندی ۶۹۰ طرح ازتسهیلات «سامانه تصکا»

معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با صندوق کارآفرینی امید سرمایه‌گذاری مشترکی را به منظور اعطای تسهیلات کم بهره به واحدهای کسب و کار با ظرفیت اشتغال بالا انجام داده است.

بر اساس این گزارش، طرح‌هایی که این مشخصات را داشته باشند در قالب سامانه «تصکا» از تسهیلات بهره مند می‌شوند. همچنین ۶۹۰ طرح در این قالب از تسهیلات بهره‌مند شده‌اند و مبلغ این تسهیلات ۱۷۵۱ میلیارد ریال بوده و برای ۴ هزار و ۶۵۹ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

طرح پرداخت یارانه دستمزد

طرح پرداخت یارانه دستمزد با هدف تحرک بخشی به ایجاد اشتغال در بنگاه های خرد، کوچک و متوسط و همچنین زمینه سازی برای اشتغال دانش آموختگان مقاطع تحصیلی دیپلم و بالاتر، افزایش مهارت و کسب تجربه توسط جویندگان کار به خصوص گروه شاغل اولی ها از طریق تعامل با نیروهای متخصـص و با تـجربه تدوین شده است.

بر اساس خروجی‌های سامانه یارانه دستمزد از ابتدای اجرای طرح تا پایان آبان سال جاری، ۳۳ هزار و ۹۶  نفر برای مدت یک سال در استان های محروم از اشتغال کشور و همچنین استان های مرزی و آسیب دیده از سیل، جذب بنگاه‌های فعال بخش های خصوصی و تعاونی شده‌اند. این آمار برای دوره ۱۰۰روزه فعالیت دولت جدید، بالغ بر اشتغال سه هزار و۳۵۰ نفر است.

عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت کار/ جذب ۴ هزار نفر در واحدهای اقتصادی

برنامه حمایت از ایجاد و توسعه اشتغال خرد با فعالیت «گروه‌های خودیار»

پایه برنامه تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی بر شرکت فعالانه نهادهای کوچک مردمی به نام «گروه‌های خودیار» قرار دارد که خودجوش و خودگردان هستند. محصول برنامه نیز حاصل دو فرایند انباشت پس‌انداز توسط اعضای گروه‌های خودیار و گردش آن پس‌انداز به‌صورت وام‌های خرد در میان اعضا، و دوم پیوند مالی این نهادها با بانک کشاورزی ایران و در نتیجه بهره‌مندی آنان از منابع این بانک به‌صورت وام‌های خرد ولی در مقیاس‌هایی بزرگ‌تر از آنچه که منابع صندوق‌های پس‌انداز و وام گروه‌ها اجازه آن را می دهد، خواهد بود.

گروه هدف برنامه را اغلب روستاییان کم درآمد و آسیب‌پذیری تشکیل می‌دهند که در شرایط عادی دسترسی به منابع بانکی ندارند.

در صد روز گذشته، ویرایش دوم و سوم سامانه طراحی شده الگوی عمومی تامین مالی خرد انجام شده است و همچنین بیمه اعضای گروه های خودیار در دستور کار قرار گرفت.

یک هزار و۶۴۳ طرح بهره مند ازتسهیلات اشتغال روستایی

در این گزارش اجرای قانون حمایت از اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری (با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی) به عنوان یکی از فعالیت های معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان شده است.

با توجه به اینکه عملکرد اشتغال پایدار روستایی و عشایری از سامانه کارا به صورت تجمعی است و این طرح مستمر و ادامه دار برای مدت ۹ سال پیش بینی شده است،

بر اساس آمار گرفته شده در این گزارش از نیمه مرداد تا پایان آبان سال جاری، یک هزار و ۶۴۳ طرح از تسهیلات اشتغال روستایی بهره مند شدند، مبلغ تسهیلات پرداخت شده از محل اشتغال پایدار روستایی چهار هزار و ۹۰۶ میلیارد ریال است.

گفتنی است تعداد فرصت های شغلی ایجاد شده از محل پرداخت این تسهیلات در مدت زمان گفته شده چهار هزار و ۸۹۱ نفر است.

۳۲ هزار میلیارد تومان سهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰

بر اساس بررسی های این گزارش، برنامه حمایت از تولید و اشتغال در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سال ۱۴۰۰، یکی از اصلی ترین برنامه های این وزارتخانه است که این برنامه در چارچوب دستور العمل جزء ۱ تا ۹ بند الف تبصره ۱۸  قانون بودجه سال ۱۴۰۰ انجام شده است.

سهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کل منابع بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ شامل ۳۲ هزار میلیارد تومان از محل تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به علاوه منابع تنفیذی بند(و) تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ به میزان هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال  (از محل ردیف (۲۸) جدول مصارف هدفمندی موضوع بند (الف) تبصره ۱۴ قانون بودجه به میزان۲ میلیارد و ۶۲۲ میلیون ریال به حساب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واریز شده است.

عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت کار/ جذب ۴ هزار نفر در واحدهای اقتصادی

حمایت از کسب و کارها و شاغلین آسیب دیده از کرونا

با شیوع بیماری کرونا بسیاری از کسب‌ وکارهای اقتصادی با تعطیلی و رکود روبرو شده‌اند. یکی از مهمترین اقدامات حمایتی دولت ایران برای حمایت از بنگاه های آسیب دیده از کرونا، اعطای تسهیلات بانکی ارزان قیمت و با تنظیم فرآیند سهل گیرانه اعطای تسهیلات برای رسته های منتخب و آسیب دیده از کرونا بوده است که گروه هدف آن صاحبان واحدهای کسب و کارها و شاغلین (بخش رسمی و غیررسمی) ۱۴ رسته به شدت آسیب دیده از کرونا هستند.

در این زمینه، شناسایی رسته فعالیت‌های اقتصادی آسیب‌دیده در تعامل با دستگاه های اجرایی (۱۴ رسته و ۸۵۰ زیر رسته مشمول تسهیلات کرونا)، تهیه و تدوین برنامه بسته حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا،  تهیه دستورالعمل برای کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کووید ۱۹ (بدون کد بیمه کارگاهی و شاغلین بیمه نشده) و تصویب آن در ستاد کرونا و ابلاغ به استان ها و دستگاه های اجرایی، طراحی و ثبت اطلاعات متقاضیان دریافت تسهیلات در سامانه مرتبط با موضوع تسهیلات کرونا و موارد دیگر در معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی انجام شده است.

بر اساس آمار ارئه شده در این گزارش هشت هزار و ۲۶۹ بنگاه اقتصادی از این تسهیلات استفاده کردند و مبلغ تسهیلات ارائه شده در بازه زمانی گزارش ۲۸۷۶ میلیارد ریال است.همچنین تعداد فرصت‌های شغلی تثبیت شده از محل تسهیلات کرونا ۱۹ هزار و ۸۲۸ نفر است.

پیگیری ایجاد پلتفرم و شبکه بازارهای مجازی مشاغل خانگی

معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علاوه بر صدور مجوز برای مشاغل خانگی، حمایت مالی از فعالین مشاغل  خانگی، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، به روزرسانی سامانه مشاغل خانگی، پیگیری ایجاد شبکه ملی و تشکل بخش غیردولتی در حوزه  مشاغل خانگی را از طریق تشکیل اتحادیه و یا تعاونی فراگیر ملی با تجمیع اتحادیه ها و تعاونی های تأمین نیاز استانی در چارچوب قوانین و مقررات بخش تعاونی را انجام می دهد.

این معاونت همچنین برای استفاده از ظرفیت های موجود مکان بازارهای حوزه بازاریابی، فروش، توزیع و تامین به منظور توسعه و تکمیل بیش از پیش زنجیره ارزش زیست بوم کسب و کارهای خانگی با تاکید بر توسعه بازار فروش محصولات و ایجاد فروشگاه آنلاین عرضه و فروش محصولات مشاغل خانگی پیگیری ایجاد پلتفرم و شبکه بازارهای مجازی مشاغل خانگی را دردستورکار خود دارد.

بر اساس این گزارش تعداد۲۱ هزار و ۲۱۷ فقره مجوز مشاغل خانگی در بازه زمانی گزارش صادرشده است و یک هزار و ۲۵۷ طرح از تسهیلات مشاغل خانگی جمعا به مبلغ ۴۲۵۰۰۵ میلیون ریال استفاده کرده‌اند.

گفتنی است تعداد فرصت‌های شغلی ایجاد و تثبیت شده از محل پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی چهار هزار و ۳۳۵ نفر بوده و هفت هزار و ۹۸۲ نفر از طریق طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به بازار کار اتصال یافته‌اند.

خبرگزاری ایرنا

لینک کوتاه : https://farspress.com/?p=1305
  • ارسال توسط :
  • 52 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت کار/ جذب ۴ هزار نفر در واحدهای اقتصادی بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.