تاریخ : پنج شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 26 May , 2022
2

هیچ فرد ثروتمندی تحت پوشش کمیته امداد نیست

  • کد خبر : 1073
  • 03 آذر 1400 - 13:57

به گزارش خبرگزاری مهر، جعفر صباغیان با حضور در برنامه تهران ۲۰ به تشریح اقدامات کمیته امداد و فرآیند جذب مددجو در این نهاد پرداخت و افزود: کمیته امداد به عنوان یک نهاد مردمی در تمام موضوعات مکلف به پاسخگویی و شفافیت است. وی با رد برخی گمانه‌زنی‌ها و اطلاعات منتشر شده در خصوص حمایت […]

به گزارش خبرگزاری مهر، جعفر صباغیان با حضور در برنامه تهران ۲۰ به تشریح اقدامات کمیته امداد و فرآیند جذب مددجو در این نهاد پرداخت و افزود: کمیته امداد به عنوان یک نهاد مردمی در تمام موضوعات مکلف به پاسخگویی و شفافیت است.

وی با رد برخی گمانه‌زنی‌ها و اطلاعات منتشر شده در خصوص حمایت امداد از افراد ثروتمند، افزود: با قاطعیت اعلام می‌کنم کمیته امداد هیچ فرد ثروتمندی را تحت حمایت ندارد و مستمری این نهاد فقط به خانواده‌های نیازمند ارائه می‌شود.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با بیان اینکه راستی آزمایی نیازمندان از طریق شبکه وسیع مددکاران این نهاد در سراسر کشور انجام می‌شود، اظهار کرد: پس از مراجعه و خود اظهاری افراد نیازمند، شبکه مددکاران امداد با مراجعه میدانی اقدام به سنجش تمکن مالی خانواده می‌کنند و در نهایت با صحت‌سنجی اطلاعات با استفاده از سامانه‌های اطلاعاتی و پایگاه داده‌های دستگاه‌های مختلف و اطمینان از شرایط، فرد نیازمند تحت حمایت قرار می‌گیرد.

صباغیان با اشاره به اینکه در بررسی‌ها وضعیت معیشت، اشتغال، مسکن و دیگر شاخص‌های اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: معیارهای کمیته امداد بر اساس بررسی‌های میدانی است و این در حالی است که سامانه اطلاعات رفاه ایرانیان که مبنای اظهارنظرها در خصوص حمایت امداد از ۶۰ هزار مددجوی ثروتمند قرار گرفته، مبتنی بر شاخص‌های اطلاعات کارت بانکی و تراکنش‌های مالی افراد طبقه‌بندی شده و به اذعان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دهم بندی این سامانه مورد اطمینان نیست.

وی با تاکید بر اینکه در سامانه اطلاعات رفاهی ایرانیان مجموع درآمد و تملک همه اعضا، برای سرپرست خانواده در نظر گرفته می‌شود، اضافه کرد: تغییرات وضعیت اقتصادی، ازدواج، طلاق، اشتغال و…، در این سامانه به روز نیست و همین از دلایل مغایرت‌های آماری در سنجش نیازمندان است.

صباغیان احتمال سوءاستفاده از اطلاعات هویتی و کارت بانکی افراد نیازمند را از دیگر دلایل این مغایرت دانست و افزود: پس از بررسی‌های کمیته امداد، دستگاه‌های امنیتی به این موضوع ورود کرده‌اند.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد گفت: به عنوان مثال فردی که در خارج از کشور زندگی می‌کند و تراکنش مالی در داخل ندارد، به عنوان دهک یک و نیازمند معرفی شده و از سوی دیگر فرد نیازمندی که تنها مالک یک واحد مسکونی کوچک است اما هیچ درآمدی ندارد و بیمار صعب‌العلاجی در منزل دارد، به عنوان فرد ثروتمند در دهک ۹ یا ۱۰ شناسایی شده است.

صباغیان ادامه داد: برخی افراد سودجو با استفاده از مدارک نیازمندان به منظور فرار مالیاتی و … اقدام به اخذ کارت بازرگانی برای آنان می‌کنند و همین سبب گمراه شدن سامانه اطلاعات رفاهی ایرانیان می‌شود.

وی عدم حذف سه دهک بالای جامعه از جمع یارانه‌بگیران را از دیگر دلایل عدم قطعیت سامانه رفاهی ایرانیان دانست و تاکید کرد: دولت به این موضوع اشراف دارد و به دلیل حساسیت موضوع، نمی‌تواند به این سامانه برای حذف یارانه اتکا کند.

صباغیان در پاسخ به سوالی در خصوص ارائه مستمری به مجریان طرح‌های اشتغال اظهار کرد: کمیته امداد پس از اجرای طرح اشتغال برای مددجویان نیازمند، تا یکسال به ارائه خدمات ادامه می‌دهد و تا اطمینان از درآمد پایدار و باثبات مددجویان، خدمات خود را قطع نمی‌کند.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با اشاره به راه‌اندازی سامانه امداد هوشمند و کارآمد، تاکید کرد: یکی از کارکردهای این سامانه، شناسایی دقیق نیازمندان است و افراد مستحق می‌توانند با مراجعه به این سامانه احتیاجات خود را اعلام و پیگیری کنند.

صباغیان گفت: در مناطق دورافتاده که امکان استفاده از اینترنت محدود است نیز دفاتر پیشخوان دولت، دفاتر کمیته امداد و شبکه وسیع مددکاران این نهاد اقدام به ثبت و انتقال نیازمندی‌ها می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه کمیته امداد مسئول ایجاد فقر در کشور نیست، خاطرنشان کرد: ما متولی حمایت از فقرا هستیم اما سیاست‌گذاران و تصمیم‌سازان در کشور و دستگاه‌های مختلف باید به مسئولیت خود در رفع فقر عمل کنند.

صباغیان با تقدیر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای افزایش مستمری مددجویان در سال جاری، گفت: باید گلوگاه‌های تولید فقر در کشور شناسایی شود و در همین زمینه پیشنهادات کمیته امداد در برنامه هفتم توسعه کشور و بودجه ۱۴۰۱ برای اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی و نظام مالیاتی عنوان شده است.

لینک کوتاه : https://farspress.com/?p=1073
  • ارسال توسط :
  • 56 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای هیچ فرد ثروتمندی تحت پوشش کمیته امداد نیست بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.