تاریخ : جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ Friday, 27 May , 2022
1

واگذاری ۸۵۰ هزار هکتار از مراتع به مرتعداران در سال ۱۴۰۰

  • کد خبر : 1226
  • 07 آذر 1400 - 13:51

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون برای حدود ۱.۴ میلیون هکتار از مراتع  کشور، طرح مرتعداری تهیه و مدیریت بالغ بر ۸۵۰ هزار هکتار از آن به بهره‌برداران و مرتع‌داران احاله شده است.

به گزارش روز یکشنبه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، «ترحم بهزاد» افزود: طرح های مرتعداری به عنوان یک دستورالعمل حفاظتی، اصلاحی و احیایی از اهمیت ویژه ای در تشکیلات منابع طبیعی برخوردار است بنابراین این راهکار به عنوان یکی از سیاست ها و برنامه های اساسی این سازمان دنبال می شود.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهارداشت: بررسی کارشناسان در حوزه منابع طبیعی نشان می دهد یکی از مهمترین عواملی که می تواند مرتعداران را به حفظ و بهره برداری صحیح مراتع ترغیب کند، داشتن حس مالکیت و یا تضمین معتبری برای استفاده دائمی از یک مرتع است که این تضمین در قالب احاله مدیریت طویل المدت اجرای طرح های مرتعداری میسر شده است.

به گفته بهزاد، طرح های مرتع داری یکی از ابزارهای تهیه و اجرای طرح های اصلی مـدیریت و بهـره بـرداری از مراتع در ایران است که باید در تهیه آن ها به ویژگی های اکولوژیکی منطقه از یک سو و به مسائل اجتماعی بهره بـرداران از سوی دیگر اهمیت داده شود.

بهزاد یادآوری کرد: در هر طرح مرتعداری، اوضاع طبیعی منطقه از قبیل مکان، موقعیت، مساحت، شرایط آب و هوایی، وضعیت خاک، وضعیت توپوگرافی و پوشش گیاهی، منابع آبی، وضعیت تامین علوفه و موقعیت اجتماعی دامداران موجود در منطقه و سایر مسایل ضروری مطالعه و سپس بر اساس این عوامل، برنامه ریزی‌های لازم جهت حفظ، احیاء، اصلاح و بهره برداری از مرتع انجام می شود.

افزایش تولید علوفه و ایجاد تعادل دام 

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، افزایش تولید علوفه، ایجاد تعادل دام و مرتع، ایجاد پوشش گیاهی مناسب و تغییر کیفی گیاهان مرتعی از گونه های نامرغوب به گیاهان دائمی و خوش خوراک، ایجاد انگیزه و اشتیاق و تعلق خاطر در دامداران به منظور مشارکت در اجرای طرح مرتعداری و ساماندهی مراتع با تشکیل مجموعه های مدیریتی نظیر تعاونی مرتعداری و شرکت های دامداری و کشاورزی و غیره را از مزایای اجرای طرح های مرتعداری برشمرد.

به گفته ترحم بهزاد بیش از ۸۴ میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی کشور را مراتع تشکیل می دهد و بر اساس ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع، مصوب سال ۱۳۴۶ که بهره برداری از مراتع را در قالب طرح‌های مرتعداری مجاز دانسته بود، دفتر امور مراتع سازمان اقدام به تهیه طرح مرتعداری کرده است.

وی با بیان اینکه  از سال ۱۳۴۷ تا پایان سال ۱۳۹۸ برای  حدود  ۳۵ میلیون هکتار از اراضی مرتعی طرح مرتعداری تهیه شده به اقدامات سازمان جنگل ها در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال ۹۹ که توسط مقام معظم رهبری به نام سال جهش تولید نامگذاری شده بود با اجرای طرح ابتکاری رییس سازمان جنگل ها به نام جهش سازمانی و پیگیری و نظارت دفتر امور مراتع و همکاری ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ها، طی یک حرکت جهادی برای حدود پنج میلیون و ۴۷۳  هزار هکتار از اراضی ملی طرح مرتعداری تهیه شده  و حدود دو میلیون و ۴۳ هزار هکتار از آن احاله مدیریت شده است.

به گزارش فارس پرس، طبق برآوردها تولید علوفه قابل برداشت مجاز از مراتع  ۱۰.۷ میلیون تن بوده است که امسال به دلیل تشدید خشکسالی ها و کاهش بارندگی ها این میزان به ۶.۴۵ میلیون تن می رسد که نشان‌دهنده کاهش ۴.۲۵ میلیون تنی است.

لینک کوتاه : https://farspress.com/?p=1226
  • ارسال توسط :
  • 67 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای واگذاری ۸۵۰ هزار هکتار از مراتع به مرتعداران در سال ۱۴۰۰ بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.