تاریخ : جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ Friday, 27 May , 2022
0

وزارت امور خارجه رویکرد دیپلماسی اقتصادی را در پیش گرفته است

  • کد خبر : 6079
  • 04 اسفند 1400 - 22:22
وزارت امور خارجه رویکرد دیپلماسی اقتصادی را در پیش گرفته است

به گزارش فارس پرس، مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ضمن تشریح سیاست‌های دیپلماسی هماسایگی در دولت سیزدهم، گفت: در راستای سیاست دولت سیزدهم در زمینه همکاری با کشورهای همسایه در سه ماه گذشته، علاوه بر بحث کریدور، تجارت و صدور خدمات فنی و مهندسی، یکی از مسائل مهم، بحث کمیسیون‌های مشترک بوده […]

به گزارش فارس پرس، مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ضمن تشریح سیاست‌های دیپلماسی هماسایگی در دولت سیزدهم، گفت: در راستای سیاست دولت سیزدهم در زمینه همکاری با کشورهای همسایه در سه ماه گذشته، علاوه بر بحث کریدور، تجارت و صدور خدمات فنی و مهندسی، یکی از مسائل مهم، بحث کمیسیون‌های مشترک بوده است.

وی افزود: در این مدت شاهد برگزاری نشست‌های کمیسیون‌ مشترک با برخی از کشورها بودیم که در ماه گذشته، سه کمیسیون و در ماه جاری نیز سه کمیسیون مشترک از جمله کمیسیون مشترک با عمان که نتایج بسیار خوبی در زمینه همکاری‌های مالی، تجارت، صادرات و واردات و خدمات فنی و مهندسی به همراه داشت و دو کمیسیون دیگر نیز با ازبکستان و قزاقستان تشکیل شده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه تصریح کرد: قزاقستان کشور بسیار استراتژیکی برای ما است، به ویژه اینکه در مسیر ریل قطاری است که از چین به ازبکستان، ترکمنستان و از طریق ایران به سمت ترکیه می‌رود، ما در حال کار کردن بر روی این بحث هستیم تا با یک مسیر گمرک سبز کالاهای ترانزیت از مسیر ایران جریان پیدا کند.

صفری ادامه داد: در کمیسیون مشترک با قزاقستان حدود ۵۴ نفر در سطح معاونان نخست‌وزیر، سه وزیر و چند معاون وزیر شرکت کرده‌اند. میزبان آن‌ها وزارت جهاد کشاورزی بوده است و اسناد بسیار مهمی را امضاء کردند، امیدواریم بتوانیم در مورد سوآپ نفت که کار بسیار مثبتی بوده است و متأسفانه چند سالی قطع شده است، به نتیجه برسیم.

وی گفت: همچنین امیدواریم در زمینه همکاری‌های تجاری و صدور خدمات مهندسی، بتوانیم طرح‌های بزرگی را با کشور قزاقستان داشته باشیم، من مطمئن هستم بعد از این کمیسیون مشترک، ما رشد بسیار خوبی را در زمینه تجارت خواهیم داشت، الآن تقریبا رقم تجارت ما با قزاقستان حدود یک میلیارد است که می‌تواند به زودی به دو تا سه میلیارد برسد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه اظهار کرد: در جلسات برگزار شده در اتاق بازرگانی، خوشبختانه معاون نخست‌وزیر طرف مقابل و وزیر کشاورزی ما شرکت کردند، تجار قزاقی با تجار ایرانی جلسات دو به دو داشتند تا مسائل مربوطه را هماهنگ کنند.

صفری افزود:در خصوص ازبکستان هم هیئتی ۶۰ نفره در سطح معاون نخست‌وزیر ازبکستان برای شرکت در این نشست به ایران آمدند که طرف مقابل آن وزارت صمت بود و توافق‌نامه‌های بسیار خوبی امضا کردند، مهمتر از همه، توافق‌نامه مربوط به مسائل سرمایه‌گذاری است.

وی افزود: ازبکستان در منطقه آسیای مرکزی کشوری است که بیشترین جمعیت را دارد. جمعیت این کشور از قزاقستان با مساحت ۲.۷ میلیون کیلومتر مربع، بیشتر است. ترانزیت، صادرات – واردات، محصولات نفتی و … می‌تواند از طریق مسیر ریلی شکل بگیرد و مهمتر از همه اینکه این کشورها در خشکی محصور هستند و به دریا راه ندارند، بنابراین در حال حاضر در چاربهار و بندرعباس زمین گرفته‌اند که بتوانند انبارهای خود را ایجاد کنند تا مسیر کریدور شمال – جنوب را شکل دهند.

این عضو ارشد هیئت مذاکره‌کننده کشورمان در وین، گفت: در این چهار ماهه، بیش از شش کمیسیون مشترک برگزار شده است و به زودی کمیسیون مشترک آذربایجان و پاکستان را خواهیم داشت.

صفری افزود: مباحثی که گفته می‌شود به این معناست که وزارت امور خارجه درگیر این مسائل است و رویکرد دیپلماسی اقتصادی را در پیش گرفته است. توافقات بسیار خوبی در مورد کریدور دریایی به بوشهر، شمال، ترکیه، کشورهای قفقاز و آسیای مرکزی شکل گرفته است، در زمینه بنادر همکاری‌های خوبی انجام شده است.

وی گفت: در خصوص سفر رئیس‌جمهور به قطر نیز بحث‌های مهمی شکل گرفت، به خصوص بحث گردشگری برای جام جهانی، همچنین وزرای گردشگری و راه و ترابری و برخی دیگر از وزرا همراه رئیس‌جمهور بودند و در زمینه گردشگری مذاکراتی شد تا در زمان حضور طرفدارهای تیم‌ها در قطر بتوانند به شیراز و اصفهان نیز سفر کنند، هواپیمای کشوری نیز گفته است که توافقات خوبی کرده تا بتواند پروازهای زیادی به کیش و قشم و استان‌های دیگر انجام دهد، امیدواریم ما بتوانیم از این فرصت استفاده کرده و روابط اقتصادی خودمان را با قطر به چند برابر برسانیم.

منبع: خبرگزاری مهر

لینک کوتاه : https://farspress.com/?p=6079
  • ارسال توسط :
  • 25 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای وزارت امور خارجه رویکرد دیپلماسی اقتصادی را در پیش گرفته است بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.